Drobečková navigace

Úvod > O školce > Poprvé v mateřské škole

Poprvé v mateřské škole

Adaptační program pro děti, které budou chodit do MŠ prvním rokem (upravujeme podle dítěte a jeho schopností)

1. den - max. 1 hodinu s rodiči, seznámení s prostředím MŠ a třídy

2. – 5. den - do 10 hodin – možnost s rodiči

2. týden – dopoledne (děti se vyzvedávají po obědě)

3. týden – pokud bude dítě přechod do MŠ zvládat bez problémů, může být již celý den


DEVATERO PŘED NÁSTUPEM DO ŠKOLKY

(příprava dítěte na zátěžové situace)

 1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
 2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
 3. Veďte dítě k samostatnosti - v hygieně, oblékání, jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout.
 4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest). Vyhněte se výhrůžkám typu „ když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
 5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo a tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
 6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka, polštářek).
 7. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
 8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi rychle vycítit vaši nerozhodnost, obavy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
 9. Dodržujte Adaptační program. V případě individuálních potřeb dítěte si promluvte s učitelkou o možnostech úpravy programu.

CO VAŠE DÍTĚ POTŘEBUJE DO ŠKOLKY

Do třídy:

 • Pohodlné oblečení – tričko, legíny nebo tepláky, kraťasy, děvčata mohou mít sukýnky
 • Na přezutí – bačkory s pevným klínem a patou nebo sandálky, pantofle NE z bezpečnostních důvodů
 • Na odpolední odpočinek – pyžamko nebo noční košilku

V šatně do skříňky:

 • Náhradní prádlo a ponožky pro případ znečištění

Na zahradu, na vycházku:

 • Tepláky, mikinu, sportovní obuv, holínky, pláštěnku

U malých dětí je nutné VŠECHNY VĚCI OZNAČIT!

Co je dobré, aby dítě před nástupem do MŠ umělo:

 • základy slušného chování – pozdravit, poprosit, poděkovat, respektovat pokyny dospělého
 • spolupracovat při úklidu
 • umýt si ruce
 • používat WC
 • najíst se
 • používat kapesník, umět se vysmrkat
 • svléknout a obléknout si jednoduché části oblečení